ژل لوبریکانت چیست؟

ژلوفن مسکن ژله ای شکل بوده و تنها تفاوت آن با ایبوپروفن، ژله ای بودن آن است. ولی علاوه بر عوارضی که برای مصرف ژلوفن و ایبوپروفن اشاره کردیم، سیاه شدن مدفوع و استفراغ خون آلود جزو عوارض بسیار نادری است که تنها در موارد خاص به چشم می خورد. وی با اشاره به این نکته که این دارو با برخی داروها تداخل دارد گفت: ژلوفن استامینوفن و همچنین داروهای ضد انعقادی تداخل دارویی دارد و نباید همراه این داروها استفاده شود. دانشمندان کانادایی دریافتند که ایبوپروفن در مقایسه با استامینوفن و کدئین ها موثرترین داروی مسکن برای کودکان مبتلا به جراحت های عضلانی اسکلتی به شمار می رود. شاید کمتر کسی باشد که نامی از استامینوفن نشیده باشد. شاید به همین دلیل است که به ژله بریلو، ژله نوشتاری یا ژله روان و فرم گرفته نیز گفته می شود. اسهال، حالت تهوع و استفراغ، سوء هاضمه شامل نفخ و درد شکمی، هرگونه درد در ناحیه معده یا روده ها جزو عوارض شایع این مسکن ها و ضد التهاب ها به شمار می رود. ژل ایموشن طوسی برای افرادی که دارای نعوظ ناقص یا عدم نعوظ هستند ولی تمایلی به استفاده از داروها و قرص های تاخیری و افزایش نعوظ ندارند، یک درمان مناسب به شمار می رود.

محققان در مطالعات خود به این نتیجه رسیدهاند که زنان به دنبال استفاده طولانیمدت از ایبوپروفن و یا ژلوفن دچار کاهش قدرت باروری میشوند ولی این مشکل با اقدامات سریع و آغاز راهکارهای درمانی قابل برگشت است و این گروه از زنان میتوانند بارداری را تجربه کنند. به همین دلیل پزشکان به این افراد توصیه می کنند کشیدن سیگار را کنار بگذارند. موارد مصرف ژلوفن انقدر گسترده است، که گاهی اوقات فراموش می کنیم، ژلوفن هم می تواند عوارض جانبی ایجاد کند؛ ژلوفن هم یک داروست و همانند تمام داروهای دیگر، می تواند در کنار اثرات مثبتی که دارد، مشکلاتی را نیز ایجاد کند. این ویتامین همچنین به عنوان آنتیهیستامین و عامل ضدالتهاب عمل میکند و به همین دلیل آبریزش، و دردهای ناشی از سرماخوردگی را کاهش میدهد. به همین دلیل محققان معتقدند استعمال دخانیات در ترکیب با مسکن ژلوفن و ایبوپروفن خطر خونریزی معده را بالا می برد. به همین دلیل اغلب در تولید مواد غذایی صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. در اسپری هیچ داروی خاصی وجود ندارد، بلکه فقط مثل مانعی رفتار میکند که جلوی پیشروی ویروسها را میگیرد.

به خاطر داشته باشید، در هر جای ایران و یا دنیا قصد تزریق ژل صورت داشتید، حتما از پزشک بخواهید بسته ژل را به شما نشان دهد. اگر واجد هر یک از شرایط فوق هستید و یا داروی خاص دیگری مصرف می کنید، قبل از مصرف ژلوفن با پزشک خود مشورت کنید. پزشکان توصیه میکنند افرادی که از برخی بیماریها رنج میبرند مانند مبتلایان به آسم، مشکلات کبدی، کلیوی، نارساییهای خفیف قلبی، فشار خون بالا، حملات و بیماریهای قلبی، بیماریهای عروق محیطی از قبیل باریک شدن عروق، مبتلایان به سکته و افرادی که سابقه خونریزی معده داشتهاند، باید با احتیاط اقدام به مصرف ژلوفن و ایبوپروفن کنند. داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی از جمله ترکیباتی هستند که زنان باردار باید در مورد مصرف آنها دقت کنند. آسیب به کلیه: دفع دارو از طریق کلیه صورت می گیرد و مصرف بیش از حد آن بر کلیه اثر می گذارد. مسکن ژلوفن به کبد هم صدمه می زند، زیرا این دارو در کبد متابولیزه می شود تا قابلیت جذب داشته باشد، بنابراین مصرف زیاد آن به کبد فشار می آورد و به آن آسیب می رساند.

وی افزود: ژلوفن در دوران بارداری جز گروه B است یعنی برای جنین ضرری ندارد اما باید طبق دستور پزشک مصرف شود. لذا مصرف مسکن ژلوفن در سه ماه اول دوران بارداری مجاز می باشد، ولی در سه ماه آخر بارداری ممنوع است. با اینحال، مصرف طولانی مدت ژلوفن ریسک این عارضه را افزایش می دهد. چنانچه از این دارو بیش از حد مجاز و یا به مدت طولانی استفاده شود، ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای را ایجاد کند. آنزیم پروتئولیتیک علاوه بر اینه باعث بهبودی پوست سر می شود، باعث تحریک فولیکولهای مو که غیرفعال هستند می شود و افزایش رشد مو نتیجه آن خواهد بود. مقاربت بدون ژل روان کننده(لوبریکانت) میتواند دردناک باشد و باعث آسیب واژن شود. افرادی که داروهای دیابت استفاده می کنند هم نباید مسکن ژلوفن بخورند، چرا که ژلوفن باعث افزایش این داروها می شود و افت ناگهانی قند خون و بروز کومای دیابت را به همراه دارد. یا اینکه حداقل سعی کنید حرکات ورزشی را کندتر انجام دهید: مثلا به جای دویدن، راه بروید. قرص ژلوفن ۴۰۰ یا ایبوپروفن هم از این گردونه مجزا نیستند و خطراتی را نیز ممکن است در افراد ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید