همه چیز در مورد تکثیر ماهی اسکار و پرورش نوزادان – پت زیپ

او در اشاره به روایت سریال نوشت: «یک روایت پرایجاز و داستانی که پتانسیل دلهره آوری و هیجان انگیزی را دارد.» این منتقد نقد و بررسی خود را با این جمله به پایان می رساند: «تماشایش کنید! اگر بتواند غذای مناسب را برای نوزادان فراهم آورد، بخت با او یار بوده و در غیراینصورت همه چیز به پایان رسیده است. هرچه عدسی چشم یک موجود بزرگ تر باشد نور بیشتری را دریافت می کند اما به همان میزان که آن عدسی نور دریافت کند لازم است که فاصله بیشتری تا شبکیه داشته باشد تا بتواند روی سوژه ها فوکوس کند.

حجتالاسلام هاشمی خواستار فرهنگسازی مناسب در وزه غذایی شد و ادامه داد: رسانهها در این فرهنگسازی و اطلاعرسانی نقش بسیار مهمی دارند و باید همکاری لازم را داشته باشند. این گونه سرگرم کننده و دوست داشتنی وقتی در یک آکواریوم خانگی مناسب قرار می گیرد می درخشد. والن توضیح میدهد: «تعداد بازوها یکی از مشخصههای تعیینکنندهای است که گونه ماهی مرکب ۱۰ بازو (Decabrachia) را از اختاپوس و ماهی مرکب خونآشام با ۸ بازو (Vampyropoda) جدا میکند. در واقع آنطور که هادوک می گوید این موجودات نوعی رنگدانه دارند که به چشم انسان زرد به نظر می آید اما این مساله از آن جهت رخ می دهد که چشم ماهی مرکب نور آبی را به دیگر نورهای دارای طول موج بلند ترجیح می دهد.

یا اینکه چشم کوچک تر ماهی مرکب چرا تا این اندازه ظریف و کوچک به نظر می آید؟ از همین روست که چشم بزرگ تر ماهی مرکب شکلی شبیه به لوله دارد تا این فاصله میان دو بخش یاد شده تامین گردد. این اندام صرفا نوع بزرگ تری از چشم ماهی مرکب نیست بلکه شکل متفاوتی دارد، تقریبا شبیه به لوله به نظر می رسد تا دقت بالاتری داشته باشد. حاجی خیرالدین یکتن از باشنده گان ولسوالی تاله و برفک، گفت: ما مردم، کنار دریای سرخاب زندگی میکنیم و شکار ماهی ره دوست داریم؛ اما هرگز نه به زهر و جنراتور بلکه به دام، تور و چنگک ماهی میگیریم.

دیرینه شناسان اخیراً موفق به کشف یک فسیل استثنایی در مونتانای ایالات متحده شدند که میتواند اولین جد شناخته شده ماهی مرکب خون آشام و اختاپوس را به ما عرضه کند. دیرینه شناسان اخیراً موفق به کشف فسیلی از یک ماهی مرکب خون آشام شدند که بیش از ۳۳۰ میلیون سال قدمت دارد و احتمالاً قدیمیترین جد شناخته شده این جاندار امروزی باشد. اینجا جایی است که ولن و همکارش نیل لندمن، دیرینه شناس موزه AMNH، موفق شدند این سیلیپسیموپودی را در فسیلی که از لاگرستات در مونتانا به دست آمده بود، پیدا کنند. ما مدتهاست فهمیدهایم که اختاپوسها با حذف دو رشته ماهی مرکب خونآشام، به هشت بازو دست پیدا کرده اند، اما این رشتههای بازو مانند باقی مانده اند.

درک ما از تاریخ تکامل خون آشام پاها در بهترین حالت هنوز پر از ابهام است. لندمن میگوید: «Syllipsimopodi ممکن است جایی را پر کرده باشد که بیشتر شبیه ماهیهای مرکب موجود است؛ یک شکارچی آبزی سطح متوسط. برای مثال اگر شکم ضد نورتاب یک ماهی مطابقت کافی را با نور آبی رنگی که به پایین می تابد نداشته باشد (مثلا به این خاطر که آن ناحیه از بدن ماهی رنگ بیش از اندازه سبزی دارد) رنگدانه ای که در عدسی چشم ماهی مرکب وجود دارد، آن نور آبی رنگی را جذب می کند که شکم سبز رنگ ماهی را بیشتر متمایز می کند.

چنانچه اختلافی میان نور به کار رفته توسط این آبزی برای استتار و همچنین نور پس زمینه وجود داشه باشد، چشم ماهی مرکب به صورت خودکار این اختلاف را بیشتر می کند. این ماهی دارای یک چشم عادی و یک چشم بسیار بزرگ است که گویی مورد حمله زنبور قرار گرفته و به خاطر نیش آن تورم پیدا کرده است. حقیقت آن است که اعماق اقیانوس جانورانی با چشمان غول پیکر را در خود جای داده که با استفاده از آنها کوچک ترین جریان های نوری را که از سطح آب وارد می شوند را شناسایی می کنند و و از طریق آن هم راهشان را در تاریکی محض دنیای زیر آب پیدا می کنند و هم به به واسطه تشعشع نور از سطح بدن طعمه هایشان، شکم خود را سیر می کنند.

در واقع اعماق اقیانوس آنچنان تاریک است که باعث شد دانشمندان تصور کنند جانوران زیر آب احتمالا از ابزارهای دیگری برای پیدا کردن راه خود استفاده می کنند و اصلا نیازی به چشم ندارند، اما طولی نکشید که مشخص گردید همه آنها اشتباه می کرده اند. البته انواع دیگری نظیر سیلور اسکات، گرین اسکات، رد اسکات نیز وجود دارند. در شباهت تشریحی دیگری به ماهی مرکب (و همچنین ماهی مرکب خون آشام)، فسیل Syllipsimopodi شواهدی از ساختار پوسته داخلی به نام گلادیوس را نشان داد. البته انتظاری نیست که این طول در فضای بسته آکواریوم نیز به دست بیاید. طول انواع غول پیکر آنها به ۱۳ متر میرسد.

این بدن منحصر به فرد به شکل الماس به آنها اجازه می دهد تا به راحتی در بین ریشه ها و گیاهان پنهان شوند و حرکت کنند. در واقع ماهی از این شیوه به عنوانی نوعی اقدام ضد تدافعی علیه طعمه هایی استفاده می کند که سعی دارند خود را پنهان کنند. نباید از یاد برد که کوچک ترین میزان نور ورودی به بستر اقیانوس می تواند برای ساکنان آن از جمله ماهی مرکب خطرناک باشد چراکه دشمنان آن بی صبرانه در کناری پنهان شده اند و منتظرند که سایه این آبزی را در نوری که از بالا تابیده می شود ببینند.

۹. تعبیر کارل گوستاو یونگ: دیدن ماهیای که در خوابتان شنا میکند بیانگر نگرشهایی از ذهن ناخودآگاه شماست. تعبیر خواب ماهی : ديدن ماهي در خواب نيکو است بخصوص اگر آبي که ماهي در آن شنا مي کند صاف و روشن باشد. توماس می گوید اگر به یک نور طبیعی بیش از اندازه روشن شبیه به آنچه از بدن جانوران زیر آبی ساطع می شود، خیره شوید و دریابید که چشم شما برای مشاهده آنها به حساسیت بالایی نیاز ندارد آنگاه این مساله وجود چشم کوچک تر را توجیح می کند. پختن ماهی به این معنی است که شما در اعتقادات شخصی خودتان محکم تر شده اید .

این الگوی پوست آنها بهمنظور استتار در مقابل شکارچیان و همچنین بهعنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با سایر ماهیها میباشد با اسمهای محلی مانند انکاس، نکله، مس، زخت، مائو، خئاق، خساک هم خوانده می شوند. • ویژگیهای رفتاری: شکارچیان فعال در شب هستند. در مرحله دوم، ماهی قزل آلا را به قطعات مساوی تقسیم کنید؛ داخل ظرفی بگذارید و به زعفران آغشته کنید. به هر حال، اگر تصادفا سر از این مطلب در آورده اید بهتر است مطالعه مقاله را به بعد از دیدن سریال موکول کنید.

ولی این فرض جالب می تواند ایده خوبی برای دنباله احتمالی سریال بازی ماهی مرکب باشد! ولی کلمه حذف ابهامات زیادی دارد که ظاهرا اکثر بازیکنان تا قبل از ورود به بازی معنای حقیقی آن را نمی دانست. جالب است بدانید که شیوه شکار کردن ماهی مرکب نیز به همین نحو است و دائما در وضعیت آماده باش قرار دارد و منتظر عبور ماهی، میگو و دیگر جانوران بستر آب است تا شکارشان کند.

گاهی به ماهی مرکب عنوان آفتابپرست دریایی میدهند چون این ماهی رنگ خود را در شرایط مختلف تغییر میدهد. رودخانه ‘ چشمه كیله ‘ تنكابن یكی از مناطقی است كه هنوز هم ماهیان آزاد دریای خزر برای تخم ریزی به آن وارد می شوند و هر ساله شیلات با كمك نیروی انتظامی در این رودخانه مستقر و تمامی ماهیان آزاد را صید و در شرایط خاصی به مركز تكثیر شهید باهنر كلاردشت منتقل و تعداد قابل توجهی لارو ماهی آزاد تولید و در رودخانه های مازندران رها سازی می كند. وی یادآور شد : امیدواریم دبی آب رودخانه چشمه كیله با بارش های اخیر افزایش یابد تا زمینه برای ورود آزاد ماهیان مولد فراهم شود.

ماهیان اسکار را به طور معمول با ماهیان بزرگتر از خود و یا هم نوع های خودش نگهداری می کنند و از آنجایی که این ماهی گوشتخوار می تواند ماهیان کوچکتر را به عنوان طعمه در نظر بگیرد، پیشنهاد می گردد که در کنار این ماهی از ماهیان کوچکتر استفاده نشود. و همانطور که پیش تر هم گفتیم شماره تلفنی که در کارت های بازرگانی سریال به نمایش در آمده برای یکی از شهروندان کره ای دردسرهای زیادی درست کرده است. اما باز گردیم به چشم بزرگ تر این موجود.

اگر چشم بزرگ تر این آبزی تا این اندازه قوی هستند اصلا چرا باید یکی از آنها را داشته باشد؟ یک مخزن کوچکتر باعث ایجاد استرس در آنها می شود که آنها را بیمار یا تهاجمی تر می کند. آنها به دستی که در حال برداشتن تخم ها است حمله خواهند کرد و از فقدان آنها افسرده خواهند شد . از نزدیک، می توانید شپش ها را که روی ماهی حرکت می کند مشاهده کنید! همچنین، حتماً به ماهی غذاهای مرغوب بدهید و از ازدحام آنها جلوگیری کنید.

ویژگی مشخص آنها این است که غذاهای پدری و یا خشک را مصرف می کنند و نیازی نیست که شما همیشه به تغذیشان فکر کنید. گاهی اوقات غذاهای گیاهی مثل گلوله خمیر نان جو و اسفناج هم میخورند . به این ترتیب هم بوی غذا در فضای خانه پخش نمی شود، هم ماهی به کف سینی نمی چسبد. اما چشم بزرگ تر ماهی مرکب توت فرنگی یک کارکرد هوشمندانه دیگر هم دارد و آن فیلتری است که برایش در نظر گرفته شده. او در ادامه می گوید: به همین علت تصور می شود که چشم بزرگ تر این آبزی به سمت بالا (یعنی سطح آب) جهت گیری داشته باشد تا بتواند نوری را که از آسمان به سمت آب تابیده می شود را دریافت کند اما چشم کوچک ترش به سمت پایین نگاه می کند تا هرگونه نور طبیعی ساطع شده از طعمه های دیگر را شناسایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید