مرغوبترين نوع اين کاني، صورتی رنگ است

جهت تولید سوخت مورد نیاز بمب اتمی، هگزا فلوئورید اورانیوم غنی شده را ابتدا به اکسید اورانیوم و سپس به شمش فلزی اورانیوم تبدیل میکنند. کاربرد دیگر سنگ پا این است که استفاده از آن در افرادی که در سن رشد قرار دارند، با تحریک هیپوفیز مغز و تولید هورمون رشد، به افزایش قدشان کمک شایانی میکند. کمک در درمان مشکل قاعدگی بیش از حد در خانم ها نیز جزئی از خواص سنگ عقیق زرد می باشد. اورانیوم دارای 16 ایزوتوپ است که فقط دوایزوتوپ آن به علت داشتن نیمه عمر نسبتا بالا درطبیعت ودرسنگ معدن یافت می شود.این دوایزوتوپ عبارتندازاورانیوم235 واورانیوم238 که درهردو92پروتون وجود دارد(اورانیوم در جدول مندلیف درخانه شماره92 قراردارد.)حدود99.3% ازاورانیوم که درطبیعت یافت میشود ایزوتوپ 238 و0.7% ایزوتوپ235 است.ولی اولی 143 ودومی 146 نوترون دارد.اختلاف این دوفقط وجود 3نوترون اضافی درایزوتوپ سنگین است ولی ازنظرخواص شیمیایی این دو ایزوتوپ کاملا یکسان هستند وبرای جداسازی انها ازیکدیگر حتما باید از خواص فیزیکی انها یعنی اختلاف جرم ایزوتوپ ها استفاده کرد.

همچنین طلسم شرف شمس را که بر عقیق زرد حکاکی می شود به نام نمونه ای از خاتم سلیمانى نام برده اند و آن را به عنوان سرّی از انجیل و تورات و قرآن به شمار می آورند که در جلد اول کتاب شمس المعارف الکبرى محتوای بیشتری در رابطه با خواص طلسم شرف الشمس بر عقیق زرد آمده است و آیت الله حسن زاده آملی و شیخ بهایی به مطالب فراوانی در این زمینه اشاره کرده اند.

3-2. استان خراسان رضوی در ادامه مطالعات محدوده پگماتیتی خواجه مراد، تعداد50 نمونه کانی سنگین بمنظور شناسائی کانی­های همراه این معدن برداشت گردید که تعداد 10 نمونه دارای کرندوم به­رنگ آبی تا آبی کم­رنگ به اندازه 250 میکرون از نوع سافیر بوده است. 4. کرندوم 4-1. استان خراسان رضوی در گزارش نمونه­های کانی سنگین مطالعات اکتشافات ژئوشیمیائی ورقه مشهد، سه نمونه از محدوده کته شمشیر دارای کرندوم بوده است. این بررسی­ ها توانست پتانسیل و ذخایر هریک از استان ­ها را تا حدودی مشخص نماید ولی ادامه اکتشاف تفصیلی برای کشف سنگ­ های قیمتی نظیر الماس، سافیر، آکوامارین، دمانتوئید و توپاز در نواحی امیدبخش، مورد نیاز و تاکید است.

جهت توليد سوخت مورد نياز بمب اتمي، هگزا فلوئوريد اورانيوم غني شده را ابتدا به اكسيد اورانيوم و سپس به شمش فلزي اورانيوم تبديل ميكنند. این سنگ به طور ویژه در مکان های مجلل و لوکس نظیر تالارها، سالن مجالس و مکان هایی از این دست کاربرد دارد. مواد زایدی که در چنین نیروگاه هایی حاصل می ایند(زباله های اتمی) تشعشعات خطر ناکی دارند وگیاهان وجانوران را ازبین می برند زیرا بر مواد وواکنش درون سلول،اثرات مخربی دارند.فعالیت اینگونه موادتاهزارها سال متوقف نمی شوندوهنوز جای امنی برای انباشته کردن انها نمی شناسیم.

نتایج تحقیقات انجام شده توسط کمیسیون انرژی اتمی هند در سال 2011، تحلیلگران را به این نتیجه رساند که این معدن ممکن است یکی از بزرگترین ذخایر اورانیوم در جهان را داشته باشد. در دهه ۸۰ با تشدید جنگها در افغانستان مطالعات زمین شناسی عمده و سراسری متوقف شد و لی کارهای پراکنده و موردی مخصوصا روی معادن کشف شده و بزرگ نزدیک به مرکز کشور توسط متخصصین روسی دنبال گردید اما نتایج این مطالعات در دست نیست و احتمالا در روسیه حفظ شدهاست.

4-3. آذربایجان غربی بازبینی نتایج حاصل از مطالعات کانی سنگین طی اجرای عملیات اکتشافی ژئوشیمیائی در ورقه­های یکصدهزارم سطح استان موجب شناسائی ناهنجاری­هائی از کرندوم گردیده است که به­طور عمده در بخش­های خاوری ورقه سلماس تا نیمه باختری ورقه تسوج و جنوی خاوری ورقه سیلوانه قرار دارند. 7-4. استان کردستان همان شرکت خصوصی مکتشف سافیر در استان همدان، نمونه­های خوبی نیز از توپاز دارد که اظهار می­کند مربوط به استان کردستان بوده و در شرف ثبت محدوده و انجام مطالعات اکتشافی است. به نظر می­رسد منشاء اصلی این کانی، آهک­های کریستالیزه و شیست­های به سن پیش از پره­کامبرین باشد؛ هرچند در این ناحیه سنگ­های با این مشخصات وجود ندارد.

این سنگ نیز با توجه به کیفیت و سورت بندی که دارد در قیمت های متنوعی به فروش می رسد. ولی در کل قیمت سنگ پا زیاد نیست و برای خرید آن نیاز به پرداخت هزینه زیادی ندارید. در طبیعت ممکن است برخی از کانیها و فلزات شباهتهای زیادی به طلا داشته باشند. سنگ پله از جمله مهمترین قسمت های یک ساختمان به شمار می آید که علاوه بر زیبایی باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد. اگر میخواهید پاهای زیبایی داشته باشید توصیه میشود حداقل دو مرتبه در هفته و بهتر است شبهنگام از سنگپا استفاده کنید تا بعد از سنگ پا کشیدن، پوست پا بتواند استراحت کند.

همچنین اگر بخواهیم بدانیم که طلا در طبیعت چگونه و در چه جاهایی یافت میشود، بایستی نحوه و مکان تشکیل آن را بدانیم. عمده ذخائر بریل جواهری در پگماتیت­ها و گرایزن­ها و بصورت گرمابی در شیل­های سیاه و سنگ­های کربناته یافت شده است. حضور کروم، وانادیوم یا مخلوطی از این دو عنصر در ترکیب بریل به آن رنگ سبز چمنی می­دهد اما صرفاً بریل سبز رنگ شده به علت حضور کروم را «زمرد» می­نامند و سایرین به نام «بریل سبز» خوانده می­شوند. به درازای ۸۵۰ تا ۹۰۰کیلومتر(ازهلمند تا ننگرهار، لغمان تا ارزگان و اشکاشم) باپهنای ۱۵۰ تا ۲۰۰کیلومتر تثبیت شدهاست.

ایروان چندین بار مرکز چندین خاننشین و مقر بیگلر بیگی شدهاست. خوی چندین بار تخریب شدهاست. تا فعلاً ۲۸۶ معدن فلزات ۵ میدان گازی در شمال، تیل مایع وسایر معدنیات کشف شدهاست. نخستین عملیات حفاری جهت اکتشاف نفت و گاز در افغانستان در سال ۱۹۵۶ انجام شدهاست بطوری که در سال ۱۹۵۹ منجر به اکتشاف میدان نفتی انگوت در ولایت سرپل گردید. از آنها عدهای خود را از آب بیرون کشیده، به قلعههای قارص و بایزید (در عثمانی) میرسانند و خلاص میشوند. برای خرابی طبع خود و زمان حالات ضعف ستاره از چه جواهری استفاده می شود؟ غالبا از گذشته تا به حال ساکن شدن یا قرار گرفتن هر ستاره در برج و درجه ای که شرف آن نامیده شود، نوعی از تاثیر را داشته و همچنین قرار گرفتنش در درجه ای متفاوت که درجه هبوط آن ستاره باشد نیز دارای تأثیر متفاوتی می دانند و نقل شده است شرف شمس زمانی است که خورشید در درجه ۱۹ حمل (فروردین) قرار گیرد.

در استان همدان نیز نمونه­هایی ارائه شده است که اظهار می­شود مربوط به استان همدان است. 5-2. استان کردستان در معدن فلسپات پگماتیتی ابراهیم عطار در جنوب باختری شهر قروه، یک زون بریل­دار وجود دارد. 5-4. استان مرکزی در مطالعه کانی­های سنگین محدوده آستانه اراک، از کل 47 نمونه مطالعه شده در تعداد 3 نمونه کانی کریزوبریل بصورت شفاف و با رنگ متمایل به زرد مشاهده شده است. پس از اسلام آتشکدهها هم چنان به قوت خود باقى بود. همان لحظه شیعیان در حضور امام انگشترهاى خود را از دست بیرون كرده و در دست چپ شان قرار دادند و حضرت به آنان فرمودند: این قضیه را براى شیعیان ما نقل كنید.

دیدگاهتان را بنویسید