قوی ترین داروی سنگ شکن کلیه

کاهش حجم ادار ناشی از بی آبی یا آب وهوای گرم و خشک نیز از علل ایجاد سنگ کلیه است. پرکاری پاراتیرویید نیز از دیگر علل ایجاد سنگ کلیه است. سنگ های کلیه علایم و جنبه های بالینی مشابهی دارند، ولی نوع بیماری ودرمان آنها متفاوت است. سنگ کلیه معمولاً در کلیهها یا مجرای ادرار وجود دارد و میتواند بسیار دردناک باشد. سنگ های کوچک به آسانی همراه ادرار از طریق حالب دفع می گردند.

بیشتر اعضای بدن انسان برای عملکرد خوب وابسته به کلیه ها هستند و کار اصلی آن، حفظ تعادل خون و تصفیهی خون (به مقدار 1600 لیتر در روز) است که از راه تصفیه مداوم خون و گردش مایعات بدن انجام میشود. ↑ ۴۵٫۰ ۴۵٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام SciTechEncy وارد نشدهاست. طبق ویکی پدیا، نیکولز نویسنده یکی از اولین رسالههای سیستماتیک در مورد مواد معدنی و سنگهای قیمتی، در سال 1652 خاطر نشان کرده است که در قرون وسطی از نام توپاز برای اشاره به هر سنگ قیمتی زرد استفاده میشد، اما در دوران مدرن فقط نشان دهنده یک نوع سنگ معدنی سیلیکات است.

سنگ فیروزه بهعنوان سنگ حامی نام برده میشود. اورانیوم-۲۳۳ از توریوم-۲۳۲ توسط بمباران نوترونی، معمولاً در رآکتورهای هسته ای، ساخته میشود و اورانیوم-۲۳۳ نیز شکاف پذیر است. حسینی میگوید: با توجه به نوع سنگ کلیه، ممکن است بتوان با ایجاد تغییرات در میزان مصرف سدیم، پروتئین حیوانی، کلسیم و … درست است که سنگهای کلیه اغلب از کلسیم درست شدهاند، اما کلسیم به خودی خود منجر به تشکیل سنگ کلیه نمیشود. اما در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا میتوان مقدار غیر صنعتی یعنی در حد گرم و کیلوگرم را بدون هیچ گونه مجوز خاصی از تولید کنندگان یا عرضه کنندگان مواد شیمیایی تهیه کرد.

نوشیدن مقدار کافی آب مخصوصاً درگرمای تابستان، اهمیت بسیار زیادی دارد. دریافت زیاد نوشیدنیهای دارای کافیئین نیز عامل افزایش دفع ادراری کلسیم است و نوشیدن مقادیر فراوان آب و سایر مایعات موجب افزایش حجم ادرار و کاهش غلظت مواد تشکیلدهنده سنگ میشود، پس افراد باید مصرف میوهها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش دهند. به گزارش خبرنگار ایمنا، سنگ کلیه رسوبات کوچک و سختی است که در کلیهها و مجاری ادراری تشکیل میشود و در صورت کاهش ادرار یا افزایش برخی از مواد مانند مواد معدنی و نمک در کلیه ایجاد میشود.

دلیل اصلی افزایش خطر ابتلاء به سنگ فسفات کلسیم هم مصرف بالای پروتئینهای حیوانی است و بهتر است فرد بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن را از طریق پروتئینهای گیاهی به دست آورد؛ البته کلسیم مورد نیاز بدن نیز باید در طول روز از طریق مواد غذایی دریافت شود. اگر سنگ کلیه داشته اید یا در معرض خطر سنگ کلیه هستید با پزشک خود صحبت کنید و در مورد بهترین روش های پیشگیری صحبت کنید. در مورد سنگ های بزرگتری که خودبه خود دفع نشده و باعث ایجاد عوراض ، عفونت یا درد شدید شده اند اقدامات درمانی به منظور حذف آنها لازم است .

اُپال هیدروفان (Hydrophane) که همان اوپال گرانبها گفته می شود که آب خود را از دست داده و کدر شده است. پس از اینکه حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع) در بنای کعبه به موضعی رسیدند که باید حجرالاسود را در آن مینهادند این امانت به آنان برگردانده و در جای خود نهاده شد. پس از خرید سنگ مرمریت باید بدانید در مصارف خارجی سنگ مرمریت باید توجه داشت که عاری از هرگونه منفذ و دارای ذرات آن یکنواحت باشد تا از ورود آب که منجر به تغییر رنگ و در فصول سرما با یخ زدن باعث تجزیه سنگ میشود جلوگیری گردد، همچنین سنگ مرمریت باید فاقد هرگونه ناخالصی باشد همانند سولفید آهن که منجر به لک شدن و فرسایش آن میشود.

ساجده حسینی، کارشناس ارشد تغذیه در خصوص تأثیر تغذیه بر درمان و پیشگیری از سنگ کلیه، به خبرنگار ایمنا، میگوید: افراد برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه یا کاهش خطر عود مجدد آن باید نوشیدن مقدار زیادی آب، محدود کردن مصرف نمک و پروتئین حیوانی و غذاهای حاوی مقادیر زیاد اگزالات و در نهایت دریافت کلسیم کافی را در برنامه غذایی خود قرار دهند. دفع مقادیر اندک خون در ادرار نیز از دیگر علائم سنگ کلیه است. ادرار ممکن است کدر یا تیره به نظر برسد. تشکیل سنگ کلیه در صورتی رخ میدهد که غلظت این مواد افزا یش داشته باشد و رسوب کند، البته ممکن است سنگ کلیه در اثر ایجاد اسید اوریک تشکیل شود؛ ایجاد اسید اوریک به دلیل متابولیسم پروتئین است.

یکی از عوامل زمینه ساز بروز سنگ کلیه کم تحرکی است.کم تحرکی که مثلاً در هنگام بیماری یا ناتوانی رخ می دهد، می تواند سبب برداشت کلسیم بیشتری از استخوان شده ، لذا غلظت کلسیم در ادرار افزایش می یابد. همین عامل میتواند سبب انسداد و جلوگیری از دفع و خروج ادرار شود. نوشیدن زیاد مایعات به شستن مواد موجود در ادرار و جلوگیری از رسوب آنها کمک می کند؛ پ در صورت اماکن میتوان از آبلیمو یا آبمیوه نیز استفاده کرد. هنگام ادرار کردن از کاغذ صافی یا گاز استفاده کنید تا دفع سنگ مشخص شود؛ یا داخل یک ظرف شیشه ای ادرار کرده ، وجود سنگ را بررسی کرده و در صورت وجود آن را جدا کرده ، ادرار را دور بریزید.

هنگامی که این اتفاق میافتد، سنگها مانع از خارج شدن ادرار فرد از بدن میشوند. این اتفاق به طور معمول ناشی از مصرف اندک مایعات در طول روز است. از این نوشیدنی، دو یا سه بار در طول روز استفاده کنید. وی میگوید: ترب سیاه و به ویژه استفاده از آب آن یکی از گیاهان سنگشکن خواهد بود که در شکستن و دفع سنگهای ادراری نقش مهمی را دارد. ۱۱٫ معادني که به روش انفجاري استخراج ميشوند در اثر ضربه انفجار به ميزان زيادي درزه ايجاد ميشود که در زمان برش ياصيقل منجر به شکستن پلاک و ايجاد ضايعات ميشود.

مصرف دو لیوان آبلیمو صبح قبل از غذا و چند ساعت قبل از شام ممکن است باعث کاهش ايجاد سنگ کلیه شود. سنگ کلیه، قطعهای یا بخشی از مواد جامد است که در درون هر دو کلیه جدا از مواد درون ادرار تشکیل میگردد. وی با بیان اینکه سنگ کلیه یک بیماری بسیار شایع است که برای کنترل آن باید غذاهای مفید و مضر برای بیماران در برنامه غذایی گنجانده و یا حذف شود، ادامه میدهد: سنگهای کلیه انواع مختلفی از جمله سنگهای کلسیم اگزالات، کلسیم فسفات، اسید اوریک و کیستین دارد که باید برای درمان هر کدام از انواع آن برخی مواد غذایی از برنامه غذایی بیمار حذف و یا حتی اضافه شود، بنابراین فردی که سنگهای اگزالات دارد باید غذاهایی مانند آجیلها را حذف کند تا اگزالات در ادرار کاهش یابد، بادام زمینی، ریواس، اسفناج و سبوس گندم نیز حاوی اگزالات است.

دیدگاهتان را بنویسید