سنگ کلیه چیست؟

در مرحله اول درمان سنگ کلیه اگر بیمار مشکوک به سنگ کلیه باشد پزشک برای او آزمایش خون و آزمایش ادرار جهت تجویز میکند. کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقبگرد(ERCP): پزشکان برخی اوقات از ERCP برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده میکنند. بدین صورت که یک سیم کوچک به همراه یک دوربین به مجاری ادراری و مثانه منتقل میشود، و سپس برای برداشتن سنگ اقدام میکنند و بعد از آن سنگ برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده میشود. آندوسکوپی : در این روش لوله باریکی از مجرای ادرار و مثانه به داخل فرستاده می شود.

سنگ کلیه میتواند به کوچکی یک دانهی شن باشد و شما ممکن است بدون اینکه متوجه شوید، آن را از طریق ادرارتان دفع کنید؛ اما اگر سنگی در کلیهتان بزرگتر باشد میتواند مسیر ادرار را مسدود کرده و درد و ناراحتی بسیار زیادی ایجاد کند. از منابع مهم این گوهر می توان چین، کانادا، نیوزیلند، روسیه، تایوان و ایالات متحده امریکا را نام برد. در بخش های مختلفی که در این مقاله تدارک دیده بودیم، به مهم ترین موضوعاتی که در زمینه سنگ کلیه مطرح می شود پرداختیم.

تشخیص سایز سنگ کلیه، مهم ترین عاملی است که موجب می شود بهترین روش درمانی برای سنگ کلیه انتخاب شود. بنابراین، بیماران مبتلا به سنگ کلیه، به ویژه آنهایی که دارای سنگ اگزالات کلسیم هستند، هنوز هم باید قهوه را به عنوان یک عامل خطر احتمالی در نظر بگیرند. مایعات به ویژه آب، به رقیق کردن مواد شیمیایی تشکیل دهنده سنگ کلیه کمک میکند. کلیه ها عمل تصفیه خون را با خارج کردن مقدار اضافی سدیم(نمک) و دیگر مواد زاید و محلول در آب انجام می دهد.اشباع و غلیظ شدن ادرار باعث ته نشینی و رسوب ترکیبات آن در کلیه ها می شود و در نتیجه سنگ کلیه به وجود می آید که قابل حل در ادرار نیست.اجزای غیر قابل حل با هم جمع می شوند و تبدیل به سنگ سختی می شود.اسیدی یا قلیایی بودن ادرار نیز باعث تشکیل سنگ می شود.

ظرفیت رسوب اطراف این ته نشست، که محصولات هسته ای را در خود جای میدهد، توسط دولت آمریکا، مدرکی برای امکان نگهداری سوخت هسته ای مصرف شده در انبار ضایعات اتمی کوه یوکا شناخته شد. قبل از مصرف هر گونه روش هاى طبيعى و خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت كنيد. به یاد داشته باشید که آن را بیش از حد به پوست خود فشار ندهید. نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید. اغلب کانی در این بافت ، اتومورف بوده و شکل بلور شناسی خود را در سنگ حفظ میکنند و بعضی دیگر که حد فاصل کانیهای اتومورف را پر کردهاند، گزنومورف میباشند.

اگر این مواد در ادرار کم باشند روند تولید سنگ را تسریع میکنند. اگرچه حرکت سنگهای کلیوی دردناک است، اما در صورت تشخیص بهموقع، باعث آسیب دائمی به بدن نمیشود، اگر کسی در معرض خطر تولید سنگهای کلیوی باشد، پزشک متخصص اورولوژی میتواند راههایی را برای پیشگیری از سنگ کلیه به او توصیه کند. اگزالات یک ماده طبیعی است که هم در برخی غذاها وجود دارد و هم در کبد تولید میشود، برخی سبزیجات، میوهها، مغزیات و شکلات حاوی مقدار زیادی اگزالات هستند. اما این ماده در پژوهشهای علمی در رشتههای زیستشناسی، پزشکی، فیزیک و شیمی و مهندسی کاربردهای فراوانی دارد.

سنگ کلیه معمولاً یک علت واحد و مشخص ندارد اما عواملی وجود دارند که احتمال بروز سنگ کلیه را بیشتر میکنند. میوهها و سبزیجات تازه: براساس تحقیقات، کسانی که در رژیم غذاییشان بیشتر از مواد گیاهی استفاده میکنند، کمتر به سنگ کلیه مبتلا میشوند. نوشیدن 12 ليوان در روز ممکن است به آسان کردن دفع سنگ کلیه کمک کند. داروها میتوانند میزان مواد معدنی و نمکهای موجود در ادرار شما را کنترل کنند و ممکن است در برخی افراد با نوع خاصی از سنگ کلیه مفید باشند. سنگ تراورتن آبگرم را از معادن موجود در شهر محلات واقع در استان مرکزی استخراج میکنند.

به همین دلیل در این مرحله یعنی تشخیص پزشکان نهایت دقت را خواهند داشت. سنگ کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟ امروزه می دانیم که برخی اختلافات در تشخیص رنگ الماس مربوط به رنگ آنها نیست، بلکه در پدیده فلورانس موجود در آنهاست. آزمایش کراتین (Creatinine): در این تست میزان کراتین موجود در خون و ادرار به منظور بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری میشود. اگر نوع سنگ کلیه، اسیداوریکی یا سیستینی باشد، رژیم غذایی حاوی مواد قلیایی به قلیایی نگه داشتن مختصر ادرار کمک می کند.

دیگر شرایط پزشکی. بیماریها و شرایطی که ممکن است خطر ابتلاء به سنگ کلیه را افزایش دهند شامل: اسیدوز کلیه، سیستینوری، هیپرپاراتیروئیدیسم، برخی داروها و برخی از عفونتهای دستگاه ادراری. سدیم بیش از حد در رژیم غذایی خود مقدار کلسیمی که از کلیهها باید فیلتره شوند را افزایش میدهد و به طور قابل توجهی خطر ابتلاء به سنگ کلیه را افزایش میدهد. اگر شما پیشتر نیز سنگ کلیه داشته اید، بهتر است اگزالات را از رژیم غذایی خود به طور کامل حذف کنید یا مصرف آن را کاهش دهید. مصرف هشت لیوان آب در روز مفيد است.

بنابراین سعی کنید روزانه حداقل ۱۲ لیوان آب بنوشید. به هر جهت چای حاوی مقادیر بالایی اگزالات میباشد بنابراین چنانچه ادرار شما حاوی مقادیر بالایی اگزالات باشد پزشک تان شما را از نوشیدن چای منع خواهد کرد. برای مثال میتوان بنای تاریخی تاج محل واقع در کشور هند را نام برد. او یک ماه کار را رها کرد و به فکر ابزاری جدیدتر و بهتر برای اینکار شد. بسیاری از منابع پروتئین مانند گوشت قرمز، مرغ، ماکیان، ماهی و تخم مرغ میزان اسید اوریک شما را افزایش میدهند. جراحی و بیماریهای گوارشی: جراحی بای پس معده، بیماری روده تحریک پذیر و یا اسهال مزمن منجر به تغییراتی در فرایندهای گوارشی شده و جذب کلسیم را تحت تأثیر قرار داده و سطوح مواد تشکیل دهنده سنگ را در شما افزایش میدهند.

رژیمهای غذایی خاص. خوردن رژیم غذایی که سرشار از پروتئین، سدیم و قند است ممکن است خطر ابتلاء به برخی از انواع سنگ کلیه را افزایش دهد. رژیمهای غذایی: نمک زیاد در رژیم غذایی میزان کلسیمی که در کلیهها فیلتر و دفع میشود را کاهش میدهد و خطر این بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش میدهد. دفع سنگ بسیار دردناک است و کسانی که سابقه سنگ کلیه را دارند بایستی در مصرف مواد غذایی دقت کنند و فعالیت بدنی داشته باشند.

سنگهای سیستینی. این نوع سنگها سختتر از بقیه درمان میدو بجز مصرف زیاد آب، پزشک ممکن است داروهای دیگری برای کمک بشما در دفع سنگها استفاده کند. این نوع سنگ بیشتر در زنان مبتلا به عفونت ادراری (UTI) یافت می شود. مرد بودن: احتمال تشکیل سنگهای کلیوی در مردان بیشتر است. یکی از دلایل اینکه احتمال تشکیل سنگ کلیه رو به افزایش است میتواند چاقی باشد که یک ریسک فاکتور محسوب میشود. برخی برنامههای غذایی خاص: رژیمهای غذایی پر پروتئین، سدیم بالا و یا قند بالا ریسک ابتلاء به برخی سنگهای کلیوی را افزایش میدهند. سنگ کلیه هنگامی رخ می دهد که مواد معدنی، نمک، اکثرا اگزالات کلسیم، در کلیه ها کریستال شده و رسوب های سختی را ایجاد کنند.

مواد غذایی حاوی اگزالات را به طور هوشمندانه مصرف کنید. به خوردن غذاهای سرشار از کلسیم ادامه دهید، اما در مصرف مکملهای کلسیم احتیاط کنید. فست فود نیز به اندازه مصرف مرتب غذاهای رستوران سرشار از سدیم است. مصرف قهوه به عنوان یک عامل خطر برای پیشرفت بیماری کلیوی پلی کیستیک غالب اتوزومی شناخته نشده است. نوشیدنیهایی مانند: آب هندوانه، آب چغندر، آب خیار و غیره میتوانند برای عملکرد بهتر کلیهها مؤثر باشند، برخی از نوشیدنیها برای کلیهها مضر بوده و اگر کلیهها مشکل جدی داشته باشند، نباید مصرف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید