خودشان جفتهایشان را انتخاب خواهند کرد

پرنده دیگری بنام مرغآبی خاکستری به شدت به شکا ر ماهی میپردازد . شماری ازپرنده ها بالای ماهی ها وچوچه های ماهی هجوم برده واز آنها تغذیه میکنند ما هیخورک که یک پرنده کوچک ومقبول است به طور ماهرانه ماهی را شکار میکند . هم چنان برای بدست آوردن خوراکه با ماهی ها رقآبت مینمایند گاهی لاروای آنها وگاهی هم حشره مکمل ولاروای آنها برای ماهی ها مضر تمام می شوند . برای جلو گیری از انها لازم است تا حوض های پرورشی کم ازکم تا پانزده روز پیش ازرهایی ماهی ها به حوض ازآب پر نشوند تا این لاروای مضر وقت کافی برای انکشاف پیدا نکند .

قانغوزک سیاه آبی ازاینکه گیاه خور است به ماهی ها ضرری نمیرساند مگر لاروای آن سبب مضرت بزرگی به ماهی ها میشود . برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. از خواص ماهی سالمون این می باشد که، یک نیروگاه تغذیه ای قوی است که چندین مزیت چشمگیر در سلامت افراد دارد. اشتهای ماهی اشکارا به دما بستگی دارد کپور دردمای8 الی 10 درجه سانتی گراد فعالانه به تغذیه شروع میکند وقتیکه دما بالا میرود اشتهای ماهی نیز افزایش میآبد تا اینکه بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد به بهینه میرسد .

مقدار کود حیوانی( گاو، طیوروگوسفند ) 2 الی 3 تن درفی هکتار( 3 کیلوگرام دریک متر مربع ) میباشد قبل ازپر کردن آب حوض در زمانیکه حوض آب دارد وماهی دارد 100 الی 200 کیلو گرام درفی هکتار هر 15 روز یکبار با استفاده ازقایق درصورتیکه حوض کوچک باشد دراطراف حوض با بیل انجام میشود وکود های معدنی عبارتند ازفسفات ، سوپر فسفات به میزان 100 کیلو گرام درهکتار ونایتروجن ، امونیم نایتریت ، امونیم سلفات به میزان 100 الی 150 کیلو گرام درهکتار( هرهکتاربرابر است با 10000متر مربع یا 5جریب). استفاده ازکود ها باید ازمارچ الی اکتوبر صورت گیرد .

ازجریان آبی که قلویت بلند دارد به حوض های حاوی ماهی ممانعت بعمل آید زیرا کشنده است . سمور آبی ازماهی تغذیه مینماید . ماهی اسکار جزو ماهیان زینتی است که تغذیه پیچیدهای ندارد. زما نیکه همچون علایمی درماهیان فارم مشاهده میشود باید فورا به داکتر وترنر ویا به مرکز صحی وترنری مراجعه شود وهرچه زودتر به تداوی آنها اقدام شود زیرا بسیاری ازامراض ماهی ساری بوده وخیلی زود تمام ماهیان فارم را آلوده میکند وبا تحت خساره سنگین به صاحب فارم پرورش ماهی میشود وباید یاد آورشویم که هیچوقت نباید بدون مشوره داکتر وترنر به تداوی اقدام شود وازگوشت ماهیان مریض به هیچ صورت استفاده صورت نگیرد .

در صورتی که از سبزیجات برای تغذیه این ماهی استفاده می کنید، حتما به فیلتراسیون و تمیز کردن مرتب آب دقت کنید. کود دهی شرایط مناسب را برای جلبکها وسخت پوستان پست تر ایجاد میکند وازاین رو این موجودات پلانکتون خیلی سریع تکثیر خواهند شد قبل ازانتقال ماهی های کوچک به حوض آنهارا چند روزی با جیره تخم مرغ پخته تغذیه میکنند . دوزیسته های کاهل ولاروای آنها به خاطر رقآبت برای بدست آوردن غذا برای ماهی ها زیان آور اند دوزیسته ها برای ماهی ها به حیث غذا نیز خدمت میکنند ازجمله دوزیسته ها بقه ها بیشتر مضر اند یکی ازراه های نجات از دوزیسته ها را ازبین بردن تخم آنها تشکیل میدهد این کار با استفاده ازجالی مخصوص یا تطبیق چونه عملی میگردد دوزیسته های کاهل توسط روش خاص دور میشوند .

1 – استفاده از واتر پمپ که درآبتدا سرلوله که داخل حوض ماهی میشود با توری سیمی بسته وپس واتر پمپ را روشن میکنیم هنگامیکه حجم آب به 40-30 سانتی متر ازکف حوض رسید دستگاه را خاموش نموده ومجرای آب تازه را به داخل حوض هدایت میکنیم وهنگامیکه حوض پر ازآب شد اگر نیاز بود دوباره عمل بالا را تکرار میکنیم تا آب شفاف گردد درغیر ان جریان آب را قطع میکنیم . از دست زدن به تاج بالای سیلور اسکات ها خود داری نمایید ، زیرا تاج های ماهی مانند جوجه تیغی که تیغ هایش محافظ او هستند، موجب درد گرفتن دست و بی حسی انگشتان شما خواهد شد .

ماهیان اسکار را به طور معمول با ماهیان بزرگتر از خود و یا هم نوع های خودش نگهداری می کنند و از آنجایی که این ماهی گوشتخوار می تواند ماهیان کوچکتر را به عنوان طعمه در نظر بگیرد، پیشنهاد می گردد که در کنار این ماهی از ماهیان کوچکتر استفاده نشود. • در موسم های بارانی و آبرالود استفاده ازکودها صورت نمیگیرد. • استفاده از کودها باید ازمارچ الی اکتوبر صورت بیگیرد. بعضی از افراد پوست ماهی را دوست دارند و آن را با پوست استفاده می کنند. از این رو باید با شرکت هایی در ارتباط باشند که به صورت تخصصی در زمینه تولید و عرضه انواع گوشت ماهی اوزون برون فعالیت دارند.

در صورت بروز این مشکل بهتر است مدتی به او غذا ندهید. او افزود: چوب زنی سبکی برای فروش ماهی و شبیه مزایده یا حراجی است که صیادان ماهی را به بالاترین پیشنهادی که حجره داران یا خریداران میدهند میفروشند. شمارزیادی ازاین حشرات به انداز ه های زیاد یا کم برای ماهی ها مضر اند ودرضمن برای بدست آوردن خوراک با آنها به رقآبت می پردازند . باید دقت کنید آنها را ضعیف یا بیمار نکنید که در اینصورت مدتی تخم نخواهند ریخت. مزه دار کردن یا مرینیت هر نوع گوشتی می تواند باعث از بین بردن بوی ناخوشایند غذا شده و آن را با هر ذائقه ای سازگار کند.

اگر درحوض پرورش ماهی نباتات آبی بیش از اندازه رویش نموده است باید آنهارا ازسطح آب چید ودورد کرد زیرا باعث میشوند تا ازطرف شب اکسیجن کم میشود وهم نورکافی به قسمتهای پایین حوض میرسد . آ ب حوض باید ازنگاه نباتات ، مقدار اکسیجن ، موجودیت گل ولای وغیره معاینه گردد . پوست برنج ، بقایا نباتات وغیره. برای ماهی گراس کارپ باید غذا های از قبیل رشقه شبتر برگ های جواری وغیره علوفه جات هم استفاده شود. درین جمله فضله جات حیوانی ، فضله جات مرغها ، سبزی های گنده وغیره شامل است .

درین کود ها نایتروجن ، فاسفورس و پوتاشیم شامل میباشد. اما اکثر ما انسان ها به این موجودات علاقه بسیار زیادی داریم و به همین دلیل از برخی ماهی های آکواریومی سعی می کنیم تا در خانه و یا محل کار خود برای گرفتن آرامش و دکوراسیون هرچه جذاب تر استفاده کنیم که هزینه گران قیمتی را شامل نمی شوند و می توانیم با هزینه کاملا به صرفه ای تعدادی ماهی و وسایل لازم برای آکواریوم را فراهم سازیم. لازم به ذکر است که بر خلاف بسیاری از منابع در اینجا به استفاده از کرم خونی منجمد و دل مرغ و یا دل گوساله توصیه نمی شود.

آنها از کرم ها ، حشرات ، قارچ ها و گیاهان تغذیه می کنند . آن عده خزنده هاییکه درآب بخوبی شنا مینمایند وبخشی اززندگی خودرا درآب می گذرانند چوچه ماهی ها وحتی ماهی های بزرگتر را ازبین میبرند مثال مهم آنها را تمساح ( کروکودیل ) وبرخی ازمار ها تشکیل میدهند . تا تمام تخمها بخوبی بارور شوند. • تمام کودهای کیمیاوی باید با سطح آب فاش گردد. در اينجا ديگر كار همه ماهي ها تمام مي شود. در صورتی که برای تکثیر اسکار و تولید بچه اسکارها مصمم هستید و حرفهای احساسی هم برایتان بی اهمیت است، اینگونه عمل نمایید: اگر تخم ها بر روی یک تکه سنگ بزرگ یا سنگی صاف و پهن گذاشته شده اند، آن را برداشته و به یک ظرف غیررسمی منتقل نمایید.

بهتراست ازآبیکه یک یا چند کشتگاه ماهی را سیرآب نموده استفاده نشود . در وقت استفاده ازدای امونیم فاسفیت باید 15 ساعت قبل در آب تر و حل شود بعداً به اندازه مساوی سر آب حوض انداخته شود. در حوض باید از مارچ الی اکتوبر( ماه حوت الی سنبله ) غذا اضافی انداخته شود. غذا ذکرشده فوق به طریقه درست حل گردد و در حوض وزن ماهی در نظر گرفته به اندازه 2 الی 3 % وزن آن روزانه غذا داده شود. اگر روزانه 5 بار به آنها غذای کافی و مناسب داده شود، پس از یک ماه طول آنها به 2.5 سانتیمتر میرسد و قابل عرضه به بازار خواهند بود.

پس از اینکه تخم ریزی به پایان برسد و همه تخم ها بارور شدند معمولا والدین به پاسداری و مراقبت از آنها خواهند پرداخت. پیاز رنده شده را با کمی روغن تفت داده، سپس نمک، فلفل و زردچوبه را به آن اضافه کنید. البته نگهداری از از این ماهی متوسط تا دشوار به حساب می آید ، بنابراین برای افراد تازه کار و مبتدی نگهداری از آن ها توصیه نمی گردد. البته نگهداری از از این ماهی متوسط تا دشوار خواهد بود ، بنابراین برای افراد بی تجربه و مبتدی نگهداری از آن ها را پیشنهاد نمی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید