حَجَرُ الْأسْوَدْ چیست + هرآنچه که براین سنگ بهشتی گذشته است

ـ ادارهُ آزوقه ـ تدارک وسرپرستی وسایل حمل و نقل و ترانسپورت ( فیل، اسپ، قاطر، یابو، خر وغیره حیوانات بارکش) مر بوط بـــــه این اداره میگردید. برای اکمال به موقع قطعات و جزوتام های اردو ذخایر اسلحه، مهمات، تجهیزات، خوراکه باب، کمــــند های متعدد حیوانات بارکش واسپ های سواری بوجود آورده شده بود. امیر نظم جدید مالیاتی را بوجود آورد که نسبت به قبل مالـــــیات افزایش یافت. امیر عبدالرحمن خان درکنار ادارات و مؤسسات متعدد، یک ادراهُ دیگری را نیز بوجود آورد که عبارت از ادارهُ استخبارات بوده و تحت نظارت مستقیم امیر فعالیت میکرد.

ادارت دولتی در سراسر کــــشور مطابق به همین دساتیر فعالیت میکردند. ـ ادارهُ طبی ـ امورمربوط به تداوی مریضان، سازماندهی و تدویر شفاخانه ها و دواخانه ها، امور وقایه بمقابل امراض و سایر فعالیت های وابسته به این ساحه از وظایف این اداره شمرده میشد. در سطوح مرتفع پامیر افغانی قرغیز ها زندگی دارند که به زبان قرغییزی تکلم کرده، پیرو مذهب اهل سنت بوده و شغل آنها مالداری میباشد این مردم با ساکنین آنسوی مرز در ایالت مسلمان نشین سینکیانگ چین و قرغیز های ساکن قرغیزستان دارای فرهنگ مشترک میباشند که از سالیانی دراز بدینسو توسط سیم های خار دار و بی اعتمادی مارکسیستی از هم جدا شده اند، تعدادی زیادی از قرغیز های پامیر بعد از کودتای ثور با همه مال و مواشی خویش به رهبری رحمانقل بای به کشور پاکستان و از آنجا به ترکیه مهاجرت نمودند که در آنجا تابعیت اختیار کرده و روز گار بسر میبرند این اقوام در گذشته مسؤولیت حفاظت از مرز های پامیر را در سرحدات کشمیر، چین و شوروی سابق به عهده داشته و در رشد اقتصاد بدخشان از طریق پرورش شتر، غژگاو و گوسفند نقش بارزی داشتند شواهدی در دست است که تمایل برگشت به وطن در میان مهاجرین پامیری که در ترکیه بسر میبرند رو به افزایش است که دولت افغانستان در این راستا باید توجه خاص نماید و زمینه های برگشت را برای آنها فراهم سازد زیرا موجودیت آنها برای حفظ محیط زیست، استحکام مرز ها، حفظ تعادل ارزش های محلی، رشد جهانگردی در پامیر و آبادانی پامیر نقش حیاتی دارد.

تالكهاي فشرده كه بصورت شمش برده ميشود براي ميزهاي آزمايشگاهي- دستشويي وفاضلاب مخازن اسيد، تابلوهاي كليدهاي الكتريكي، عايقهاي الكترونيكي، سربخاريها، اجاق و مواد عايق خانگي مصرف دارد. اما باید این را در نظر داشته باشید که رژیم های کم کلسیم ممکن است خطر سنگ کلیه و خطر پوکی استخوان را افزایش دهند و از طرفی هم مصرف مکمل های کلسیم می تواند خطر سنگ کلیه را افزایش دهد، اما مصرف مکمل های کلسیم همراه با یک وعده غذایی ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا حدودی کاهش دهد.

چاقی، ابتلا به سیروز کبدی یا دیابت، بارداری، مصرف رژیم غذایی پرچرب، کمبود فیبر در رژیم غذایی، دریافت داروهای کاهنده کلسترول و کاهش وزن سریع در مدت کوتاه احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. آب باعث رقیق شدن ادرار شده، به این ترتیب از تغليظ نمکها و مواد معدنی پیشگیری به عمل میآید. اگر از سنگ کیسه صفرا رنج میبرید لازم است ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم بریزید و هر روز بنوشید. این ترکیبات میتوانند درمان خوبی برای افرادی باشند که مشکل سنگ صفرا دارند.

امیر عبدالرحمن خان که یک افسر لایق و قوماندان ماهر بود، بــرای انکشاف وتقویهُ نیروهای مسلح کشور تلاش فراوان نموده بخش اعظـــم امکانات مالی وفکری خودرا درین راه بکار انداخت. امیر عبدالرحمن خان برای ایجاد و انکشاف صنایع ، سازماندهی و نگهداشت قوای مسلح تعلیم دیده ونیرومند به پول ضرورت داشـــت که باید تدارک میگردید . با وجودآن هم تشکیلات ملکی و نظامی درزمان سلطنت عبدالرحمن خان انکشاف زیاد نمود وتعداد زیاد کاتب وکارمند درادارات دولتی مصروف کار گردیدند. ـ ادارهُ تعمیرات دولتی ـ امورساختمان عمارات، سرک ها، کاروان سراها، پلها، غرس درختان در کنار سرک ها، اعمار قلعه های نظامی و غیره مربوط این اداره بوده است.

ـ ادراهُ پوست خانه ـ امور ارسال و مرسول نامه ها، پـــارســــل های کوچک، اعلانات وغیره مربوط این اداره بود. موصوف چند ادارهُ تجــــارتی را تشکیل کرد که پوست قره قل، بادام، پسته، چوب و سنگ های مـــــــعدنی از طریق آنها بخارج صادر میگردید . 3. پوست را پس از خیساندن بشویید و با یک حوله خشک کنید. پروتئین به اندازه کافی دریافت کنید. دريای کابل : از کوههای شرقی سرچشمه گرفته از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلال آباد» عبور کرده وارد خاک پاکستان می شود و به رود «سند» می ریزد.

باید اظهار داشت که تلاش گروه سوم را مى توان اقدامى مهم به سوى متحول ساختن معمارى سنتى به شمار آورد زیرا آشکار است که معمارى سنتى را به جز در مورد بناهاى آئینى و مذهبى، دیگر نمى توان به همان صورت تقلید و تکرار کرد. ادارهُ نـــــظامی بر همهُ دوایر دولتی برتری داشت و تقریبا ً ثلث بودیجهُ دولتی برای مقاصد نظامی تخصیص داده شده بود.اکثریت قاطع فابریکه ها ومانوفاکتورهای تولیدی درترکیب ادارهُ نظامی وتحت مراقبت مــــستقیم امـــیرفـــــــعالیت میکردند. بــــرای تنــــظیم امـــــور وفعالیت مسئولین امور دستور نامهُ بنام«دستورالعمل حکام وضباط»، برای قــــضات و دوایر قضائی قانون مدنی بنام«اساس القضات»، برای تنظیم امور محاسبات کـــــشور دستور نامهُ بنام «شهاب الحساب» و برای تنظیم طرز و شیوهُ کار مــــــامورین «قاعدهُ حاضری» تدوین گردیده بود .

باشد. نداشتن شباھت با بسیاری گوھرھای دیگر سبب گردیده تا این گوھر به عنوان یک کانی دانسته شود. در سال 1886 اولین فابریکهُ حربی که به نیروی بخار بکارمی افـتــــید خریداری گردیده وا ز اروپا به افغانستان وارد گردید. سنگ تراورتن ابیانه سفید به علت خللهایی که دارد، بسیار سبک است و برای نمای ساختمانی گزینه بسیار مطمئنی خواهد بود. التهاب کیسه صفرا یکی دیگر از انواع مشکلات ایجاد شده در این کیسه میباشد که می تواند بر اثر عوامل مختلفی به وجود میآید.

ظاهرا محمدشاه به هنگام تسلیم به نادر آن را در عمامه خود مخفی نموده که توسط سربازان یافته می شود. کارمندان(جاسوسان) این اداره به دو قسمت تقسیم شده بـــود که یک قسمت آن علنی و قسمت دیگرآن مخفی بود. سنگ کیسه صفرا غالباً نامشخص و مخفی است و مدت ها بدون آن که علامت مهمی از خود نشان دهد یا مزاحمتی فراهم آورد، باقی می ماند . سنگتراشان قم از سنگ آلاباستر برای تولید محصولات استفاده می کنند و قابل ذکر است که سنگتراشان در هر دو شهر علاوه بر انواع سنگ که شرح آن گذشت از مواد دیگری نظ یر گچ ، چسب سنگ، رنگ و پولیش نیز در جریان تولید محصولات استفاده می کنند و آلات و ابزار متداول در کارگاه های سنگتراشی معمولا بسیار ساده و ابتدائی بوده و شامل وسایلی نظ یر چرخ سنگتراشی ، الماسه ، پرگار، قلم آهنی سوهان اره و غیره است.

گرچــــــه فشار بالای دهقان و سایر زحمت کشان بیشتر شد ولی در مقابل امکانات دولت بخاطرانکشاف اقتصادی و اجتماعی کشور نیز بهتر گردید. به این ترتیب عواید خزانهُ دولت نیز بیشتر گردید. سالانه حدود 200 میلیون قیراط الماس صنعتی مورد نیاز است که بخش بیشتر از آن به صورت الماس مصنوعی تامین میشود. در صفحه 648 جلد اول کتاب « افغانستان در مسیر تاریخ» چــــــنین آمده:« امیر عبدالرحمن خان در حفظ امنیت بشدت کوشید تاجا ئیکه بـــقول مـــــیرزا یعقوف علی خافی نویسندهُ معاصر او، شخص متهم به دزدی بدار کشیده میشد و کار وان های تجارتی اگر مورد سرقت قرار میگرفت، امــــــوال مسروقه کاملا ً پیدا وبه تجار مسترد میگردید.

یشم نیز می تواند برای کمک به دختران نوجوان با بی اشتهایی مورد استفاده قرار گیرد. برای زمین، مواشی، باغها، صادرات ، واردات وغیره مالیات جدید تعین و مـــــورد تطبیق قرار داده شد. در باره گلچهره سلیمانی: او اول ژانویه سال در شهر بخارا متولد شد. شخصی که این سنگ های زیبا را برای نخستین بار مشاهده کرد Grandidier است و نام Grandidierite از اسم او گرفته شده است. برعلاوهُ این تشکیلات یک نیروی دیگر که تعداد آن به 60000 نــــــفر میرسید وجود داشت که نصف آن بنام «خاصه دار» در ادارات کــشور وسر حدات وظایف پولیس و ژاندارم را اجرا میکرد و نصف دیـــگر آن بنام « خوانین سوران» در مناطق مختلف کشور تحت امر خانهای دست نشاندهُ دولت قرار داشته و در صورت ضرورت به خدمات مـــــــلکی و نظامی دولت سوق می شدند.

دیدگاهتان را بنویسید