حقایق تمام و کمال درباره “حجر الاسود” کعبه!

معادن پوکه بزرگترین ظرفیت روستاست، تخصص مردمان این دیار همانطور که از قبل اشاره کردم تولید سنگ پا است ولی متاسفانه صاحب نداریم، جوان داریم تا ظهر ۲۰۰ تا ۳۰۰ عدد سنگ پا تولید میکند و درآمدی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان دارد، ولی متاسفانه گرایش به اعتیاد در بین جوانان روبه افزایش بوده و همین مسئله مشکلات عدیدهای را برای خانوادهها ایجاد کرده است. صبحها مدرسه میرویم و بعد از ظهر هم کار میکنیم، البته روزهای تعطیل از کله صبح تا غروب هنگام همراه دوستانم مشغول سنگتراشی هستیم، روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ عدد سنگ پا میزنم درآمد خوبی دارد بیشتر پسانداز میکنم شاید بتوانم روزی با همین پساندازها واحد تولیدی راهاندازی کنم.

معبودی رئیس شورای روستای قزلجهکند هم با اشاره به ظرفیتهای روستا به لحاظ نیروی جوان و پای کار، از وجود 5 معدن پوکه به عنوان بزرگترین ثروت در این نقطه از شرق کردستان میگوید: اینکه اگر این سرمایه به درستی مدیریت شود و حق مردم روستانشین از این ثروت به درستی پرداخت شود قطعا اتفاقات بسیار خوبی خواهد افتاد. معبودی همچنین از مهاجرت برخی از مردمان روستا طی سالهای گذشته به خاطر نبود زیرساختهای مناسب به ویژه مشکلات حوزه آب و زیرساختهای آموزشی گفت اینکه دانشآموزان بعد از اتمام دوره راهنمایی برای ادامه تحصیل مجبور هستند به شهرهای دیگر کوچ کنند که البته تعداد زیادی از آنها به علت نبود تمکن مالی خانواده قید ادامه تحصیل زدهاند و پیشه آبا و اجدادیشان یعنی ساخت «سنگ پا» ادامه میدهند.

بنابراین برای افرادی که به دلیل نوع شغلی که دارند از این مشکلات پوستی در کف یا انگشتان دستشان رنج میبرند، انتخاب ایده آل و مناسبی خواهد بود. در این شرایط کرونایی وضعیت جداول را ببینید، خبری از جمعآوری زباله نیست، مکانی برای دپوی زباله نداریم زبالهها در معابر رها شده است حتی قبرستان اموات هم در امان نیست و به زبالهدان تبدیل شده است همین امروز به همراه 10 نفر از اهالی روستا مجبور شدیم زبالههایی را که در قبرستان رها شده جمع کنیم شاید بگوئید که خوب خود مردم مراعات کنند بله اما وظیفه مردم گذاشتن زباله دم در یا در محلی است که باید کارگر مخصوص آن را جمعآوری کنند وقتی این حوزه اصلا متولی ندارد مجبور هستند هر کجا که دستشان برسد زبالههایشان را رها کنند کسی هم نیست جلویشان را بگیرد.

یعنی ممکن است کلیه سنگ بسازد، علائم هم ندهد و کسی هم متوجه نشود و در نهایت روزی کلیه را نارسا کند. پای «سنگ پای» قزلجهکند از مرزهای داخلی فراتر رفته و الان در سایر کشورها همچون دبی، عراق و غیره عرضه میشود البته سهم مردم در این زمینه نیز بسیار ناچیز است چرا که بیشترین سود را نه تولیدکننده، بلکه دلالانی میبرند که واسطه بین تولیدکننده و مصرف کنندگان هستند. اگر ضد آب است آن را به خوبی بشویید و در غیر این صورت، میتوانید برسهای پاک کنندهای که در اغلب ستهای این دستگاه وجود دارند را مصرف کنید.

شما نباید این گیاه را در هر دوره، بیش از ۶ هفته مصرف کنید. اما طراحی این وسیله به شکلی است که بدون صدمه زدن به پوست یا ایجاد هر گونه خراشی میتوانید از آن استفاده کنید. البته میتوانید انواع شارژی آنها را انتخاب کنید تا نیازی به پیدا کردن پریز برق و شارژ کردن نداشته باشید. برخی از مسئولان برای مردم کار میکنند که قدردان تلاشهای آنها هستیم روستا از نعمت گاز طبیعی بهرهمند است و به لحاظ تلفن و آنتندهی موبایل و اینترنت هم مشکل نداریم، سال ۹۲ در مدت زمان ۶ ماه با تلاش اداره برق شهرستان تمام کابلهای برق روستا تبدیل به خودنگهدار شد این کار نقش مهمی در جلوگیری از سرقت سیم و قطعی برق داشته که جا دارد در این زمینه از مسئولان و متولیان امر به صورت جدی تقدیر کنیم.

تصور اولیهام از روستا وجود کارگاههای تولید سنگ پا بود، سراغ آدرس کارگاه را از شورا و دهیار که گرفتیم، گفتند: تمام روستای قزلجهکند کارگاه است هر خانه یک کارگاه؛ کار اینجا در قالب واحدهای تولیدی انجام نمیگیرد مردم جلوی درب خانه یا در حیاط خانه خودشان فعالیت میکنند هرکس به اندازهای که میتواند در طول روز سنگ پا درست میکند و عدهای هم آنچه را دیگران تولید میکنند خریداری کرده و با قیمت بالاتری به بازارهایی در شهرها و کشورهای مختلف عرضه میکنند.

نبود ساز و کار و اعتبار لازم برای جمعآوری زباله و دفن بهداشتی آن از دیگر مشکلاتی است که دهیار روستا به عنوان یکی دیگر از دغدغههای مردم این روستا از آن نام برد و ادامه داد وقتی دهیاری و شورا اعتبار ندارند نمیتوان در این زمینه کاری انجام داد همین مسئله موجب نگرانی مردم شده است. سنگهای معدنی سیاهرنگ انباشتهشده در کنار درب و دیوار خانههای کاهگلی و نیمه آجری نخستین چیزی است که نظرمان را به خود جلب میکند، کمتر نشانی از اجرای طرح هادی و خیابان آسفالته در این روستا مشاهده میشود تا چشم کار میکند گرد و غبار است رانندگان ماشینهای سنگین با دیدن دوربین پدال گاز را کمی آرامتر فشار میدهند تا عمق فاجعهای را که هر روز بر مردمان این روستا روا میدارند از لنز دوربین مخفی کنند.

برای ایجاد کسب و کار تولید محتوا هم میتوان با سرمایههای کم از یک میلیون تومان شروع کرد. بچهها هیچ کدام علاقهای به ادامه این کار نداشتند، دامداری هم نداریم کمی زمین زراعی داریم اگر آسمان مهربانی کند و زمین یاری دهد سالانه مقداری گندم داریم زمستانها در انبار خانه کار میکنم و در فصل سرما در حیاط چارهای نیست باید کار کرد تا جان هست باید نان درآورد! این وسیله جایگزینی برای سنگ پا سنتی به شمار میآید؛ شامل یک غلتک است که با حرکت چرخشی خود، کار لایه برداری پوست را انجام میدهد.

خودش را عبدی معرفی میکند و میگوید: این شغل را از پدر و پدربزرگم یاد گرفتهام پدرم الان در معدن مشغول به کار است اما پدربزرگم با وجود کهولت سن هچنان مشغول درست کردن سنگ پا است. درست کردن سنگ پا خوب است، درآمد دارد اما نه درآمدی که مردم را راضی کند اگر بشود در کار نوآوری ایجاد شود و حمایت صورت بگیرد این کار میتواند رونق بسیار خوبی به روستا بدهد جوانهای زیادی الان در کنار پدران و بزرگترهایشان مشغول فعالیت در این حوزه هستند.

هرچند روز یک بار میرویم یک وانت سنگ از کنار معادن جمع میکنیم تقریبا جوابگوی ۲۰ تا ۲۵ روزمان است خودمان توان فروش را به صورت مستقیم نداریم کسانی هستند که در این زمینه فعالیت دارند و سنگها را از ما میخرند. سنگ آمتیست در درمان و تسکین سرگیجه هایی با منشاء روانی، اختلالات چشمی و ناهماهنگی های مربوط به آن موثر بوده و برای کم خونی نیز مفید است. دریافت مقدار زیادی ویتامین C نیز بسیار موثر است. گونه سرخ یاقوت هم از ارزش بالایی برخوردار است و متواند جزء یکی از انواع سنگ سیاه قیمتی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید