انواع مختلف ماهی های آکواریومی – پت زیپ

آنوقت خودتان مطلع هستید که مولدهای آینده تان چگونه تغذیه شده اند و چه شرایطی تابحال برایشان فراهم کرده اید اگر شرایطش راندارید از یک مرکز یا فروشگاه معتبر اقدام به خریداری جفت مطمئن کنید. البته روش سنتی اصلاً قابل قبول نیست و هیچکدام از اصول تکثیر و پرورش در آن رعایت نمی شود و به نسبت تخم ریزی که انجام می شود، تعداد لاروها در پایان سال بسیار پایین است.

دیگر مشکلی وجود نداشت زیرا در صورت تنها کاری که می بایست انجام می دادید این بود که یک عدد ماهی خوب بالغ پرورش دهید. در مورد تعیین جنسیت نباید کورکورانه عمل کرد زیرا نتیجه آن این است که وقت زیادی را به هدر خواهید داد. گوشت ماهی خاویاری اوزون برون به دلیل طرفداران زیاد و بازار داغی که دارد به فروش میرسد . شدیدا مورد حمله قرار گرفته و حتی کشته شود بگذارید سه وضعیت خاصی که امکان دارد پیش بیاید را بررسی کنیم و آنچه را من پیشنهادی معقول برای تهیه یک اسکار نر و یک اسکار ماده به منظور تکثیر کردن میدانم.

از آنجایی که ممکن است ماهیان گوشت خوار به صورت مکرر مدفوع خود و پسماندهای غذاها را در آکواریوم رها نمایند، پس کثیف شدن و آلودگی آب آکواریوم نیز یک معضل به نظر می رسد. 2 تا 3 هفته بعد، غذای طبیعی در داخل استخر تولید می شود. البته باید گفت که اسکارهای پدر و مادر به منظور تولید و در اختیار گذاشتن تعداد زیادی تخم با شما همکاری خواهند نمود. در بعضي از گونه هاي آزاد ماهيان و قزل آلاي درياچه اي مواد چربي ممكن است به عنوان منبع انرژي تا 20درصد از وزن خشك را به جاي پروتئين و كربو هيدراتها تشكيل دهد.

درياي خزر براي اين كه بتواند اين جايگاه ممتاز را براي خود حفظ كند، 5 گونه از ماهيان خاوياري در خود جاي داده است. این جداسازی اجباری باعث می شود زمانی که در نزد هم میروند سازگاری بیشتری داشته باشند . پس اگر تخم ها را از مخزن تکثیر به ظرف دیگری جابجا کردید، بهتر است که نسبت به جداسازی ماهی نر و ماده نیز اقدام نمایید، زیرا در برخی موارد حتی هماهنگترین جفت ها نیز اگر تخم های آنها برداشته شود، به جان هم خواهند افتاد. وقتی که نوزادان کیسه زرده خود را از دست دادند و بصورت فعال به جستجوی غذا پرداختند، زمان غذا دادن به آنها فرارسیده است.

این نوزادان در زمانی که نیاز به غذا پیدا می کنند آنقدر بزرگ هستند که بتوانند از نوزاد آرتمیا تغذیه نمایند. هر قدر هم که به خوبی عمل غذا دادن را انجام دهید، تعدادی از نوزدان را از دست خواهید داد. او ادامه داد: «مصرف ماهی به سبب دارا بودن امگا سه و اسید چرب همچنین برای سایر بیماریهای قلبی نظیر رماتیسم مفصلی، انواع سرطانها و آسم مفید است و در بانوان باردار از طریق گردش خون به جنین میرسد و موجب رشد مغزی جنین میشود و در چهار ماه اول تولد نوزاد از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل و باعث افزایش ضریب هوشی او میشود.»معاون پژوهشی گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: «بر اساس تحقیق یاد شده، سر و کبد ماهی بیشترین میزان امگا سه را داراست؛ به همین دلیل به شرکتهای دارویی تولیدکنندهی کپسول امگا سه توصیه میکنیم برای تهیهی این کپسول از این دو عضو ماهی بیشتر استفاده کنند.»زیبایینژاد بیان داشت: «بر اساس تحقیقات انجام شده در جهان، ماهیهایی که در آبهای سرد وجود دارند، بیشتر از آبهای گرم حاوی امگا سه هستند و خلیج فارس نیز جزو آبهای نسبتاً سرد است.»او گفت: «ده نوع از 30 نوع ماهی موجود در خلیجفارس که از بیشترین میزان امگا سه و اسید چرب برخوردارند، عبارتند از قزلآلای رنگین کمان، راجگو، سرخو، شوریده، منقار ماهی، قباد، کفشک ریز، مارماهی تیزدندان و زمین کن دم نواری.»100 گرم از این ماهی، 112 کیلوکالری انرژی، 19 گــــــرم پروتئین و 4 گــــــرم چربی دارد.

حتی اگر توجه به اختلاف اندازه روش قابل قبولی برای تعیین جنسیت ماهیان هم سن باشد. اندازه ماهی و برآوردی که از سن آن دارید. بهمین منظور بهتر است هر 15 روز یک نوبت بچه ماهی ها را رقم بندی کنیم و آنهایی که هم اندازه هستند یعنی بزرگترها با همدیگر و کوچکترها هم با همدیگر نگه داری کنیم. آنها به دستی که در حال برداشتن تخم ها است حمله خواهند کرد و از فقدان آنها افسرده خواهند شد. هرچند رنگ و گونههای ماهیان آب شور بسیار خیره کننده است به دلیل دشواری و همچنین هزینه بالای تهیه و نگهداری آکواریوم آب شور، در مطلب حاضر به شرح آکواریوم آب شیرین بسنده میکنیم.

تفاوت نوع نر و ماده این ماهی را میتوان از روی ظاهر آنها تشخیص داد؛ نوع ماده رنگهای کمتری داشته و همچنین بالههای پرده دار آنها بلند نیست. بارها مشاهده شده به ماهیانی که دارای باله بلند و زیبا می باشند آسیب رسانده است و تا آن ها را کشته است. توجه داشته باشید که انجلهای باله بلند بیشتر مورد پسند بازار خواهد بود پس برای مولدگیری سعی در انتخاب انجل با بالههای بلند میکنیم. 5) سپس سبزی را که از قبل سرخ کردهایم به موادمون اضافه میکنیم و خوب تفت میدهیم و نمک به موادمون اضافه میکنیم . دکتر حمیدرضا فتوحی، متخصص تغذیه در این باره میگوید: میگو از نظر تغذیهای در گروه گوشتها جای میگیرد اما در میان محصولات دریایی دارای ارزش غذایی متفاوتی است؛ به این ترتیب که در هر 100 گرم از آن، 23 گرم پروتئین و 46 میلی گرم منیزیم وجود دارد.

بعد از آن، روش مزه دار کردن ماهی به هرچه خوشمزه تر شدن آن کمک می کند. در این صورت تمایل بیشتری برای کمک کردن به شما خواهد داشت و یا یک فروشنده ماهی. بنابراین با وجود تفاوت ماهی سالمون و قزل آلا، خوب است مصرف هر دو را در رژیم غذایی خود جای دهید. تفاوت ماهی سالمون و قزل آلا متعدد است که از جمله آن میتوان به رنگ گوشت ماهی سالمون اشاره داشت؛ گوشت ماهی سالمون صورتی-نارنجیرنگ است و برای ماهی قزلآلا، این گوشت سفیدرنگ خواهد بود. اگر از فروشگاه ها و یا بازارهای ماهی فروشی سالمون می خرید دقت کنید که پوست ماهی تازه و مرطوب باشد.

اما اگر شما از پیش مکانی برای تخم ها تهیه نکرده باشید و یا اینکه والدین روی کف آکواریوم تخم ریزی نمایند، جابجا کردن تخم ها امکانپذیر نمی باشد. وادار کردن آنها به تخم ریزی کار چندان دشواری نیست . تخمهایی که که کنارهم وبادقت به سطح چسبیده شده است امکان زنده شدن (هچ) بیشتری دارند. تردیدی نداشته باشید که والدین از برداشته شدن تخم هایشان ناراحت خواهند شد. برخی از نرها دارای این لکه هستند و برخی دیگر از آنها نیستند. ممکن است شنیده باشید که اسکارهای نر بالغ دارای تعدادی لکه یا خال در پایه باله پشتی خود هستند.

برای این کار معمولا تعداد زیادی در حدود ۱۵ عدد از ماهیان نوجوان را در کنار هم نگهداری می کنند. و در نتیجه احتمال دارد ماهی اسکار کوچکتری که به منظور تولید مثل در مخرن با ماهی اسکار بزرگتر نگهداری می کنید. در نتیجه آنها باید برای تعیین جنسیت اسکارهای بزرگی که در اندازه تولید مثل هستند از شیوه های دیگری استفاده نمایند . 6. برای مدت 30 تا 60 دقیقه ظرف را در یخچال بگذارید؛ دقت کنید که از یک ساعت بیشتر نشود و در این مدت فیله ها را در ظرف جابجا کنید تا تمام قسمت های ماهی مزه دار شوند.

البته باید از قبل آکواریومتان را دو قسمت کرده باشید بطوری که اسکار ها بتوانند یکدیگر را ببینند. حتی اگر مبنا را براین قرار دهیم که صد در صد تخم ها بارور شده باشند، بازهم تعداد زیادی از بچه ماهیها خواهند مرد و تعدادی نیز برای پرورش باقی خواهند ماند. فراموش نکنید که حباب های هوا باید در اطراف تخم ها در جریان باشند نه مستقیما بر روی آنها ، آب ظرفی که تخم ها برای تخم گشایی به آن منتقل شده اند باید از همان مخزنی که والدین در آن تخم ریزی نموده اند استفاده شده باشد و محلول غلیظی از متیلن بلو( methylene blue ) به آن افزوده گردد تا رنگش به آبی تیره تغییر کند .

دیدگاهتان را بنویسید