انواع سنگ کیسه صفرا – متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان دکتر امین بحرینی

بسته به موقعیت خود، ممکن است برای دفع سنگ کلیه به چیزی جز مصرف داروهای مسکن و نوشیدن مقدار زیادی آب نیاز نداشته باشید. در صورتی که مقدار زیادی کلسترول وجود داشته باشد سنگ از نوع کلسترولی میتواند شکل بگیرد. در کلستیگرافی یا اسکن HIDA ،تزریق مقدار کمی از مواد رادیواکتیو می تواند در تشخیص انقباضات غیر طبیعی یا انسداد مجاری صفرا و صفرای کمک کند. علائم غیر معمول ناشی از ابتلا به سنگ کیسه صفرا ، می تواند درد در قفسه سینه ،درد شکمی خاص، نفخ، احساسپربودن و سنگینی بعد از غذا ،احساس تورم شکم ،باد گلو ، سوزش در ناحیه قفسه سینه و …

البته این حالت مانع از خروج سنگها از کبد و کیسه ی صفرا نمی شود. اگر بخواهیم به شکل خلاصه راجع به سنگها اظهار نظر کنیم باید بگوییم که آنها در واقع واسطه تبدیل، تقویت و تبادل انرژی میان طبیعت با انسان و اجزای دگیر طبیعت هستند. اگر شما هم جزو این گروه هستید می توانید از پودر مالیک اسید (malic acid powder) استفاده کنید. روش موثر دیگر برای توقف آنی این حالت مصرف یک قرص اسید هیدروکلرید (hydrochloric acid – HCL) یا دو قاشق غذاخوری آب اَلوورا (aloe vera juice) است.

این روش در سال 1940، بوسیله ی آمریکاییان، توسعه یافته است و تالک تولیدی در این روش، برای کاربردهای مختلف استفاده می شود. سنگ کیسهی صفرا ممکن است تنها در حین معایناتی برای مشکلات دیگر یافت شود. الماس زرد بیشتر یافت شده و الماس قرمز نایاب تر است. به صورت کلی دو نوع از ناخالصی های مهم در الماس که ارزش آن را در فرایند خرید و فروش الماس در ایران تحت تاثیر قرار می دهد نیتروژن و بور هستند. اهمیت باکتری های خوب برای سلامتی در ایران هنوز ناشناخته است ولی خوشبختانه اخیراً در داروخانه های ایران یک نوع کپسول پروبیوتیک تولید داخلی که حاوی میلیونها باکتری خوب است عرضه می شود.

سنگهای کیسهی صفرا ممکن است زمانی که یک اختلال و ناهنجاری در اجزای تشکیلدهندهی صفرا وجود دارد، ایجاد شوند. الماسهای ریز بلور با ظاهری کروی و نامنظم، بورت Bort، الماسهای کدر که هشتوجهی ناهنجاری است کربنادو Carbonado و در صورتی که ساختار آنها دودکائدرال کوبیک یا رومبیک باشد، بلکیش Blackish نامیده میشوند. اگر پزشک نیاز به اطلاعات بیشتر دربارهی آناتومی کیسهی صفرا، اتصالات آن و موقعیت سنگها داشته باشد، آخرین بررسی که ممکن است در نظر گرفته شود اسکن MRI از کیسهی صفرا و کبد است. در صورتی که وجود سنگ کیسهی صفرا توسط اسکن تشخیص داده شود اما هیچگونه علائمی وجود نداشته باشد، یا پزشک گمان میکند که علائمی که وجود دارند مربوط به مشکل دیگری مانند زخم معده هستند، نیازی به عمل جراحی نیست.

خوشبختانه در طول دوران طبابت خود، تقریباً هیچ بیماری نداشته ام که برای درمان سنگ کیسه صفرای او دچار مشکل خاصی شده باشم و متاسفانه این جملات را در حالی می نویسم که چندی قبل، یکی از اقوام نسبتاً نزدیک خود را که به اصرار پزشکان معالج و علیرغم بیماری قلبی، برای درمان سنگ کیسه صفرا اقدام به جراحی کرده بود را به آسانی از دست دادیم . این آزمایش معمولاً جهت تشخیص انواع سنگهای صفراوی نسبتاً دقیق است. معادن سنگ تالک در ولسوالی های خوگیانی، شیرزاد و شینواری ولایت ننگرهار موقعیت دارند که در این معادن برای بیش از هفت هزار تن زمینه کاری مهیا گردیده است.

گفتنی است که بیش از هشتاد و پنج درصد ایمنی بدن در برابر بیماری ها به تعداد و تنوع باکتری های خوب در دستگاه گوارش بستگی دارد و خواص بی شمار این باکتری ها در درمان بسیاری از بیماریهای جسمی و روحی در صدها پژوهش علمی اثبات شده است. حال اگر به هر دلیل این تغلیظ بیش از حد صورت گیرد؛ کم کم نقاطی از صفرا خشک شده و تبدیل به قطعات جامدی می شوند که همان سنگهای صفراوی هستند . اگر در الماسی عمق ، پیشخوان و سایر نسبت ها به همان اندازه دقیق باشند درخشش بیشتری در سنگ مشاهده میشود.

در طراحی دیواره پشت تلویزیون از سنگ آنتیک قهوه ای رنگ (قهوه ای تیره) استفاده شده که با سایر وسایل منزل هماهنگی خوبی را برقرار کرده است. اغلب بطور ناگهانی ظاهر میشود، به سرعت افزایش پیدا میکند و ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد. سنگ های ناشی از بالا بودن میزان کلسیم بدن ممکن است نیازمند برداشت جراحی بافت پاراتیرویید غیرطبیعی باشند. در ادامه مطالعات توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شرکت مشاور تعداد 50 نمونه برای بررسی بیشتر برداشت نموده که از این میان، یک نمونه دارای کرندوم بی­رنگ بوده است. حالت نادر تهوع و استفراغ پس از نوشیدن مخلوط روغن زیتون و آب گریپ فروت به این علت است که کیسه ی صفرا سنگها و صفرا را با چنان نیرویی به بیرون می راند که صفرا روغن را به داخل معده بر می گرداند و هنگامی که روغن و مقداری صفرا به داخل معده بر می گردد احتمال دارد که حالت تهوع و استفراغ را ایجاد کنند.

این سنگها از ترکیبات مختلف صفرا که توسط کبد تولید میشوند، بوجود میآیند. بیشتر معاینات برای سنگ کیسهی صفرا از طریق سونوگرافی انجام میشود. به همین دلیل گاهی اوقات به آنها سنگهای صفراوی خاموش گفته میشود. با این حال گاهی اوقات ممکن است یک سنگ بسیار بزرگ با قطر تا ۵ سانتیمتر یا صدها سنگ کوچک با اندازهی یک دانه شن وجود داشته باشد. مجدداً تاکید می شود که ظرف سه روز پس از پاکسازی کبد روده های خود را پاکسازی کنید زیرا خارج کردن سنگ های کبد و کیسه ی صفرا ممکن است تعدادی سنگ یا مواد سمی زاید در روده ها به جا بگذارد.

1 – غلیظ بودن اولیه صفرا : به این معنی که صفرا از همان ابتدا که وارد کیسه صفرا می شود غلیظ باشد و لذا احتمال تشکیل سنگ در آن بالاتر از حدّ معمول است. روش های دیگری نیز برای تمییز کردن تدریجی کبد و کیسه صفرا وجود دارد که در لینک زیر خلاصه شده است. این روش محل اتصال مری و معده را می بندد و از برگشت مخلوط روغن زیتون به داخل مری جلوگیری می کند. پاکسازی کبد یکی از ارزشمند ترین و موثرترین روش های بازیابی سلامتی است. سنگ پا یک نوع سنگ آذرین بیرونی است که از سرد شدن گدازههای آتشفشانی به وجود میآید.

با این وجود، اکثر موارد باعث مسدود شدن (مجاری صفراوی) نشده و بدون درد هستند، به همین جهت به این نوع سنگها«سنگ صفراوی خاموش» گفته میشود که معمولا نیازی به معالجه ندارند. سنگهای مختلط – رایجترین نوع. علائمی از جمله آروغ زدن، عدم هضم چربی و سوء هاضمه معمولاً در اثر سنگهای کیسهی صفرا ایجاد نمیشوند و با برداشتن آنها بهبود پیدا نمیکنند. به همین دلیل پزشک توصیه میکند که عمل جراحی برداشتن کیسهی صفرا را انجام دهید. عفونت قارچی، سرطان و یا زخم معده ممکن است که با نوشیدن روزانه یک لیتر آب سیب به مدت شش روز مشکل داشته باشند.

ممکن است شدت آن متوسط تا شدید باشد. خیلی از کودکانی که عفونت کلیه آن ها به موقع درمان نشده است دچار یرقان می شوند. سنگ کلیه به خودی خود از بین نمیرود، اگر سنگها هیچ مزاحمتی برای شما ایجاد نکنند، لزوماً نیازی به درمان ندارند. سنگهای سیستینی: این سنگها در افراد دارای اختلالات ژنتیکی تشکیل میشود. نوعی از این گونه سنگها که به نام کریستال شناخته می شوند بیشتر در موزه ها و یا در کلکسیون های خانگی و شخصی افراد ثروتمند نگه داری می شوند و شاید ما هیچ گاه حتی قادر به دیدن آنها نباشیم.

کسانی که روده هایشان دچار گرفتگی است یا همواره از یبوست رنج برده اند باید دست کم دو یا سه مرتبه روده های را پیش از نخستین پاکسازی کبد تمییز نمایند. لوزالمعده یک غدهی گوارشی در کنار کیسهی صفرا است که انسولین و آنزیمهای گوارشی تولید میکند. آنزیمهای گوارشی از طریق همان دهانهی مجرای صفرا به طرف رودهی کوچک گردش پیدا میکنند، بنابراین میتوانند تحت تاثیر سنگ صفراوی قرار بگیرند. زنان دو برابر مردان مبتلا به سنگ صفراوی میشوند. این سنگ به نام الماس براگانزا شناخته میشد و ۱۶۸۰ قیراط وزن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید